4 rzeczy, które trzeba zrobić przed każdym wstąpieniem publicznym.
Bez tej wiedzy nie zaczynaj!
Drżący głos, spocone dłonie i pustka w głowie. Być może i Ty znasz ten stan. Ja znam bardzo dobrze! Gdy przypomnę sobie moje pierwsze, świadome wystąpienie publiczne, do dziś pamiętam uczucia, które mi wtedy towarzyszyły. W słynnej, amerykańskiej książce „The book of lists” Dawida Wallechinskiego, wystąpienia przed publicznością zostały sklasyfikowane na pierwszym miejscu listy rzeczy budzących największy lęk przed śmiercią i bankructwem! Inne badania pokazują, że ponad 75% ludzkości ma problem z przemawianiem. W psychologii ten konkretny rodzaj lęku ma nawet swoje określenie – nazywa się glassofobią.
Gdy stoimy przed większą lub mniejszą publicznością i mamy coś powiedzieć, w większości z nas uruchamia się pierwotny instynkt, który każe nam walczyć albo uciekać. Taki stan pojawia się nie tylko przed wyjściem na scenę, ale również np. przed egzaminem, czy nawet rozmową kwalifikacyjną. W końcu to też przecież są wystąpienia publiczne. Nasz organizm przygotowuje się do obrony – adrenalina wzrasta, serce zaczyna szybciej bić, pocimy się i brak nam tchu, a przecież mamy przemawiać i zaprezentować siebie, swój produkt, czy biznes. Te reakcje na pewno nie pomogą nam osiągnąć wymarzonego efektu. I w tym miejscy chciałabym odpowiedzieć Tobie na dwa pytania, które być może pojawiły się w Twojej głowie po przeczytaniu pierwszych zdań tego tekstu:
Czy wystąpienia publiczne to trudna sztuka? – Tak.
Czy można się jej nauczyć i odpowiednio do niej przygotować? – TAK! Zdecydowanie tak!
Dziś chciałabym podzielić się z Tobą zestawem 4 czynności, które warto wykonać przez wystąpieniem, aby się do niego dobrze przygotować i opanować naturalne reakcje swojego organizmu.
1. Nazwij to, czego się obawiasz.
Jeśli chcesz skutecznie przygotować się do wystąpień zarówno w świecie online jak i offline, dobrze abyś zaczął od uświadomienia sobie, czego tak naprawdę się boisz i co powstrzymuje Cię przed działaniem. Boisz się oceny, zawstydzenia, odrzucenia? A być może Twój strach jest spowodowany czymś innym? Poświęć czas na zbadanie przyczyny Twoich lęków. Już sam fakt stanięcia w prawdzie i spojrzenia „strachom” prosto w oczy sprawi, że poczujesz się lepiej, bo najtrudniej obezwładnić wroga, którego nie znasz. Gorąco polecam Tobie ćwiczenie, które stosuję zawsze gdy towarzyszą mi wspomniane „strachy”. Weź czystą kartkę i flamaster i wypisz wszystkie n a j g o r s z e rzeczy, które mogą Cię spotkać w kontekście danej sytuacji. Co najgorszego może się stać gdy wystąpisz publicznie, prowadzisz live, czy webinar? Gdy już zapiszesz wszystkie opcje, to po pierwsze z psychologicznego punktu widzenia, wyrzucisz je z siebie, a po drugie zobaczysz, że diabeł nie taki straszny jak go malują, bo często okazuje się, że projektujemy rzeczy, które nie wydarzą. W końcu jak powiedział kiedyś Maxie C. Maultsby, słynny amerykański psychiatra:
„80% rzeczy, których się obawiasz nigdy się nie wydarzy, na 12% nie masz wpływu, a z pozostałymi świetnie sobie poradzisz”
To co? Jesteś gotowy zmierzyć się z twoimi myślami?
2. Nazwij emocje, które odczuwasz.
Emocje rządzą światem. Dzięki nim kupujemy, sprzedajemy, zakochujemy się, nienawidzimy i ulegamy niesamowitej ilości zachcianek. Gdy już więc zaznajomiłeś się ze swoimi przekonaniami dotyczącymi wystąpień, pora na krok drugi. Każda forma prezentacji publicznej uruchamia w nas określone emocje. Udowodniono naukowo, że uświadomienie sobie emocji, którą odczuwasz a następnie nazwanie jej obniża jej natężenie o połowę. Określanie emocji pomoże Tobie odkryć jaka potrzeba kryje się za każdą z nich. Będziesz też wiedział, czy sam jesteś w stanie zaspokoić tę potrzebę, czy może potrzebujesz wsparcia.
Aby Twoja praca z emocjami była skuteczna, pamiętaj o zasadzie 3 Z – Zaakceptuj, Zrozum, Zmień. Pierwszym krokiem do radzenia sobie w sytuacjach emocjonalnych jest zaakceptowanie tego stanu. Gdy już wiesz jaka emocja Tobie towarzyszy i pozwolisz sobie na przeżycie, doświadczenie uczuć, które z nią są związane, jesteś na dobrej drodze, aby od akceptacji przejść do zrozumienia dlaczego czujesz się tak, a nie inaczej i jaką informację dana emocja z sobą niesie. Gdy już wiesz i rozumiesz, możesz świadomie zdecydować co w danej sytuacji zrobisz i czy emocja, która Tobie towarzyszy wspiera Cię czy nie. Gdy emocje idą w górę, inteligencja idzie w dół. Pracuj więc ze swoimi emocjami, doświadczaj tego, co one o Tobie mówią i pamiętaj, że ćwiczenie czyni nawyk, więc rób to regularnie.
3. Bądź przygotowany. Najlepiej jak to możliwe.
Twoje przygotowanie przed wystąpieniem albo będzie Cię wspierać, albo sprawi, że doświadczysz dodatkowego stresu. Znam wiele osób, które żartobliwie nazywam mówcami „last minute”, ponieważ wszystko robią na ostatnią chwilę, obojętnie ile czasu mieli wcześniej. I niema tu znaczenia, czy występują online czy offline. Zdecydowanie to nie jest mój styl. Ja jestem tych, którzy potrzebują się odpowiednio „osadzić”. Na czym to „osadzenie” polega? U mnie ma kilka wymiarów.
Po pierwsze dbam o technikalia. Ma to miejsce szczególnie gdy występuję online, np. podczas webinarów. Przy wystąpieniach offline’owych zazwyczaj jest osoba, która zajmuje się tym tematem. Gdy jednak wiem, że jestem zdana na swoje umiejętności, zawsze sprawdzam komputer, aby nie okazało się w ostatnim momencie, że uruchomi się odkładana od dawna aktualizacja. Raz mi się to przytrafiło i zaręczam – nigdy więcej. Dbam też o odpowiednie oświetlenie i zawsze mam przy sobie dwa komplety słuchawek. Przed wystąpieniem scenicznym dodatkowo „sprawdzam” strój – zasadniczo nie ruszam się nigdzie bez rolki do ubrań 😊
Najważniejsze przygotowani odbywają się na kilka dni lub godzin przed wystąpieniem. Zaczynam wtedy opanowanie 2 punktów z systemu 5 S – systemu stworzonego przez Beatę Kapcewicz, który pozwala w skuteczny sposób występować zarówno online jak i offline i osiągać konkretne rezultaty sprzedażowe. Pierwsze z pięciu S to Opanuj Siebie, czyli swoją głowę – czytaj nastawienie, i swój głos. Przed absolutnie każdym wystąpieniem zadaję sobie dwa pytania:
Jaki efekt chcę osiągnąć poprzez to wystąpienie? I drugie pytanie: Jaką wartość chcę przekazać moim odbiorcom? Bez tego się nie ruszam. Jeśli i Ty chcesz, aby Twoje live’y, i webinaria były skuteczne, polecam abyś pomyślał nad tymi tematami. I gdy już wiem z jakim celem wychodzę na scenę, podejmuję decyzję, że zrobię wszystko co mogę, najlepiej jak potrafię, tutaj i teraz, aby zamierzony efekt osiągnąć. Dodatkowo wykonuję kilka prostych ćwiczeń głosowych, aby mieć pewność, że mój aparat mowy będzie wspierał przekaz, a nie go zaburzał.
Drugie S dotyczy Opanowania Scenariusza, czyli po prostu tematu mojego wystąpienia. I do razu dodam, że nie chodzi o uczenie się tekstu na pamięć, bo to jest kompletnie nieskuteczne. Zamiast tego zachęcam Cię abyś określił kluczowe punkty Twojego wystąpienia i do tych punktów dobrał konkretne rozwiązania, zagadnienia i fakty, o których chcesz opowiedzieć Twoim słuchaczom. Stwórz swój system układania tematu, tak aby wspierał Ciebie i był zrozumiały dla Twojej publiczności.
Jak widzisz, przygotowanie do wystąpień wcale nie musi zabierać dużo czasu, a zrobi zdecydowaną różnicę w Twoich rezultatach.
4. IMPROwizuj
Być może ten punkt Cię zdziwił, no bo jak się ma improwizacja do przygotowań, o których mówiliśmy chwilę temu. Zacznijmy więc od znaczenia tego słowa. W potocznym rozumieniu przyjęło się, że improwizacja to ni mniej ni więcej tylko lanie wody, brak przygotowania, robienie czegoś z niczego. Nic bardziej mylnegpo! Improwizacja (łac. improvisus – nieprzewidywalny) to tworzenie poza schematem, zazwyczaj w obecności słuchaczy, innych osób. Jest aktem niepowtarzalnym i spontanicznym. Istotą improwizacji jest całkowite skupienie się na bieżącej chwili i na wykonywanej w tej chwili czynności. Skoro więc improwizować oznacza tworzyć poza schematem, to musisz bardzo dobrze znać schemat, czyli zasady, aby móc wyjść poza nie.
Sztuka improwizacji ma bardzo jasne zasady i wiele z nich jest nieocenioną pomocą podczas wystąpień publicznych. Podzielę się z Wami dwiema z nich.
- Bądź na TAK I. – Jak często zdarzyło się podczas webinarów lub live, że Twoi odbiorcy reagowali inaczej niż zakładałeś? Ile razy Twoje wystąpienie różniło się od Twoich oczekiwań? Zgaduję. Zawsze! Mam rację? Dlaczego tak się dzieje? Bo spotykasz się z żywymi ludźmi, którzy mają emocje, przekonania, doświadczenia, czyli swoją mądrość. I w zasadzie masz dwa wyjścia. Albo decydujesz się udowadniać swoją rację innym (tak, ale..), albo ( i do tego Cię gorąco zachęcam) doceniasz to, że ktoś myśli i działa inaczej niż Ty. Zamiast Tak, ale … – wybierasz Tak, i…. Bądź więc na Tak, I….Prezentuj swoja wiedzę i daj przestrzeń swojej publiczności, aby pokazała swój punkt widzenia.
Efekt? Zaangażowani odbiorcy, którzy będą do Ciebie wracać i sięgną po Twoje produkty, ponieważ przy Tobie czują się pewnie i dobrze.
- Graj na Partnera – jeśli wdziałeś kiedyś kabaret improwizowany, lub byłeś świadkiem improwizacji muzycznej zauważyłeś pewnie, że ta sztuka nie udałaby się, gdyby osoby w niej uczestniczące nie grały na sukces swoich partnerów. I o to właśnie chodzi w grze na partnera, o sukces Twojego towarzysza. Występując publicznie graj więc na sukces Twojej publiczności. Odpowiadaj na pytania, pytaj co dla nich jest ważne w temacie, który przynosisz, sprawdzaj czy masz uważność swoich odbiorców. Tylko będąc w kontakcie ze swoją społecznością możesz z sukcesem dzięki wystąpieniom prezentować i sprzedawać swoje produkty i usługi.
A Ty? Masz swoje sprawdzone metody, które gwarantują sukces podczas wystąpień publicznych? Koniecznie się podziel!
Autorka tekstu: Agata Kosyło
PS. Chcesz więcej wskazówek dotyczących wystąpień? Regularnie rozmawiamy o tym na zamkniętej grupie Sprzedawaj ze Sceny Online na Facebooku. ALE! Jest to wyjątkowa grupa – nie wpuszczamy tam nikogo, kto faktycznie nie chce nauczyć się wystąpień publicznych.
Dlatego też biletem wstępu jest przerobienie szkolenia „System 5S – 5 elementów sprzedaży jeden do wielu” Beaty Kapcewicz. O elementach tego systemu wspominałam Ci już w ramach artykułu. Jako że doczytałaś/eś aż tutaj, mam dla Ciebie prezent: kod MÓWCA30
Użyj go podczas zamówienia na szkolenie „System 5S”, a cena obniży się z 49 na 19 zł.
Przejdź do sklepu.
Do zobaczenia w grupie Sprzedawaj ze Sceny Online!