Masz już wizję i zaangażowanych w jej realizację ludzi, którzy rozumieją Twoją wizję i Twoje PO CO (przywództwo Lidera – Wizjonera), ale czy wiesz, jak działać, by ta wizja się urzeczywistniła? Jak to wszystko przekuć w usystematyzowane działania? Tu wkracza Lider – Strateg, który szuka rozwiązań dla co, gdzie, jak i kiedy.
Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, czym jest strategia? Czy widzisz różnicę między strategią a celami? Kiedy firma zakłada: „w drugiej połowie roku wprowadzimy nowy produkt na rynek” albo „połączymy się z inną organizacją” to jest pomysł, projekt, który chce zrealizować, ale nie jest to strategia. Bo strategia rozwoju to sposób, w jaki możesz rozwiązać problemy (klientów, swoje, firmy lub zespołu) wykorzystując swoje możliwości, zasoby, kompetencje i talenty.
Jako Lider – Strateg dąż do tego, by właściwie definiować problemy, które ma Twoja firma lub klienci. Odkładając na bok finansowe plany, zadawaj pytania o to, co nie działa, czego działanie trzeba poprawić. Czy chodzi o pozycję firmy na rynku? Czy o produkt lub usługę? Czy wreszcie o sprawy wewnętrzne w firmie np. efektywność zespołów? Szukaj rozwiązań: jak zrekrutować właściwych ludzi? jak uprościć rozwiązania dla klientów? jak wykształcić liderów? jak dać większą wartość dla klientów? I nie bój się nazywać problemów po imieniu.
Gdy znasz już problemy, jak dobierzesz do nich działania? Często spotykam się z pytaniem o receptę na dobrą strategię. I zawsze mówię: nie ma uniwersalnych rozwiązań, które zawsze się sprawdzą. Pamiętaj jednak o jednym: strategia rozwoju musi być ambitna i elastyczna. To oznacza, że realizując ją dostaniesz to, co dostaniesz. Jeśli zrealizujesz strategię w stu procentach, to znaczy, że nie była ambitna, bo każda ambitna strategia zakłada eksperymentowanie, czyli metodę prób i błędów. Nie ma szans, żeby zrealizować ją w 100%. Znasz to? Jeśli strategia rozwoju została zrealizowana w pełni, to znaczy, że była bezpieczna, zachowawcza. Dzisiaj nie buduje się wielkich strategii, z rozpisanymi celami cząstkowymi, bo są za duże, za mało konkretne dla umysłu, co powoduje, że zamykamy się na kreatywne rozwiązania i nowatorskie podejście. Strategia musi być prosta i zakładać krótki okres, po którym zostanie zweryfikowana inaczej zwiększasz prawdopodobieństwo porażki.
W roli Lidera – Stratega eksperymentuj i testuj, aż znajdziesz rozwiązanie, które zadziała. Po prostu IMPROWIZUJ, akceptując rzeczywistość taką, jaka jest. Przywództwo, które przyzwala na takie poszukiwanie, wyzwala w ludziach kreatywność, podczas gdy karanie za każdy błąd i rozliczanie z poszczególnych zadań, a nie efektów – podcina jej skrzydła. Eksperyment to podważanie tego, co znane, szukanie nowych dróg, a to jest kluczowe, by osiągnąć rozwój. Jako Lider – Strateg, planujący ambitne koncepcje, nie zrealizujesz strategii w stu procentach, ale za to dostaniesz kilka zrealizowanych pomysł i kilka niezrealizowanych (bo eksperyment nie wyszedł), oraz co najważniejsze masę nieplanowanych na początku odkryć, które są efektem drogi. Czasem te odkrycia pozwalają zbudować strategię dającą przewagę konkurencyjną. Spotkałeś się kiedyś z taką sytuacją?
Jesteś gotowy na eksperyment i improwizację? Jesteś gotowy na takie przywództwo?
Beata Kapcewicz
Trackbacki/Pingbacki