Nawet 80 procent wszystkich rekrutacji nie jest publicznych, należą do ukrytego rynku pracy – tak szacują headhunterzy. Nie oznacza to jednak, że ktoś komuś coś załatwia. Oznacza to, że firmy zatrudniając pracowników kierują się rekomendacjami, czy poleceniem, bo im bardziej ufają i chcą minimalizować ryzyko porażki rekrutacyjnej.
Jak szukać pracy w takich warunkach? Im bardziej wiarygodną markę osobistą zbudujesz wśród swojej sieci kontaktów, im lepiej będziesz pracował nad umacnianiem i poszerzeniem swojej sieci, tym bardziej zwiększasz szanse na to, że nie przegapisz okazji.
Skoro większość ofert pracy nie jest publikowana w powszechnie dostępnych źródłach, to musisz nauczyć się do nich docierać w inny sposób. Gdy zastanawiasz się, jak szukać pracy, to odpowiedź jest jedna: nie ma lepszego sposobu niż sieć kontaktów.
Networking jest zatem jednym z Twoich najlepszych i najskuteczniejszych narzędzi zarządzania karierą. Dzięki niemu nie tylko otrzymasz informacje o wakatach, ale też możesz liczyć na to, że ktoś Cię zarekomenduje. Jeśli jest Ci trudno zadzwonić do prezesa lub dyrektora firmy, może wśród Twoich kontaktów będzie ktoś, kto zrobi to za Ciebie?
Budowanie sieci, społeczności to proces, zadanie na całe Twoje zawodowe życie. A można założyć, że pytanie „ jak szukać pracy” będziesz sobie zadawał znacznie częściej niż Twoi rodzice czy dziadkowie. Dzięki networkingowi wzmacniasz swoją wiarygodność, pozycję, osobistą markę. Sięganie do swoich kontaktów doraźnie, to tylko „szukanie pracy przez znajomych”. Czasem się udaje, ale na dłuższą metę nie można na tym polegać. Networking to długofalowy projekt, w który trzeba najpierw zainwestować, by „wyjąć” coś wartościowego. Trzeba też coś wartościowego dać, by inni odpowiedzieli tym samym.
Beata Kapcewicz