Czy masz poczucie, że codziennie stajesz się lepszą wersję siebie? Robisz nowe rzeczy? Wiesz więcej? Rozumiesz więcej? Myślisz odważniej? Jeśli tak, to znaczy, że nie straciłeś chęci uczenia się, otwartości na to, co nowe. To świetnie. Jesteś Liderem – Uczniem. Jeśli nie, sprawdź jak działa i myśli Lider – Uczeń. To trzecia rola w moim modelu, po Wizjonerze i Strategu.
Moje doświadczenie mówi mi, że niezależnie od tego, jakie wyniki osiąga menedżer, można z dużym prawdopodobieństwie założyć, że jego prawdziwy potencjał nie został jeszcze odkryty. Co to oznacza? Tyle, że jeśli nie dba o rozwój osobisty, jego przywództwo wcześniej czy później straci swój impet. W rozmowach z doświadczonymi stażem menedżerami czasem okazuje się, że 10 lat doświadczenia to jeden rok doświadczenia powtórzony 10 razy. Właśnie dlatego, że przestali się rozwijać. A Ty? Miałeś czasem poczucie, że stoisz w miejscu?
Granica tego, co jest możliwe i osiągalne dla człowieka wciąż się przesuwa. Co oznacza, że każdy człowiek, lider, menedżer może więcej. Nie ma znaczenia, czy lider pracuje dla kogoś czy dla siebie, czy przewodzi małemu czy dużemu zespołowi. Nie będzie w stanie przenieść go na kolejny poziom, jeśli sam wcześniej na tym poziomie się nie znajdzie. John Maxwell – guru jeśli chodzi o przywództwo – mówi, że lider jest pokrywką dla swojego zespołu, jego ograniczeniem, że zespół nigdy nie urośnie bardziej niż umiejętności przywódcze lidera. Dobry lider musi się zatem sam rozwijać, jeśli chce wspierać rozwój innych.
Lider – Uczeń to nie jest tylko ktoś, kto dba o to, by poszerzać swoją wiedzę, kompetencje, horyzonty. To ktoś, kto chce stale przekraczać swoje granice. Tak podchodzi do pracy, tak podchodzi do życia. Eksperymentuje, jest gotowy na zmiany i nowe doświadczenia. Akceptuje przy tym potknięcia i porażki, bo te są nieuniknione w procesie uczenia się. Podobnie jak powtarzanie – najskuteczniejsza metoda nauki. Masz w sobie tę pokorę, by przyjąć lekcje, jakie przynosi Ci życie i wyjść z nich wzmocniony?
Można wprost powiedzieć, że rozwój osobisty to druga praca Lidera – Ucznia, jeśli chce być lepiej przygotowany na to, co przyniesie przyszłość. Często mówię o „mistrzostwie osobistym”, ale zachęcam do tego, by traktować je jako wizję, a nie jako stan. Mistrzostwo buduje się w drodze, która nie ma końca. Zawsze możesz zrobić jeszcze jeden krok do przodu.
Jaki krok zrobiłeś dzisiaj? Gdzie będziesz jutro?
Beata Kapcewicz
Trackbacki/Pingbacki